Opublikowany przez: LwiaMatka Źródło artykułu: PLOS Genetics 2019-08-20 23:14:16
Autor zdjęcia/źródło: Patricia Prudente / Unsplash
Nawet dziś jeszcz często pokutuje praktyka "przesterowywania" dzieci naturalnie leworęcznych na naukę pisania ręką prawą. Dlaczego to działania bezsensu? Naukowcy już wiedzą.
Naukowcy potwierdzają - wybór prawej czy lewej ręki jako dominującej w codziennych czynnościach, jest sprawą genetyczną! Za leworęczność odpowiada między innymi gen PCSK6, który wpływa również na budowę i strukturę mózgu! Jak głosi zespół naukowców z uniwersytetów w Oksfordzie i St. Andrews w Anglii oraz Instytutu Maksa Plancka w holenderskim Nijmegen - jest to wytłumaczenie szczególnych uzdolnień mańkutów.
Droga od mańkuta do wysoko utalentowanej jednostki, przez lata wiodła brukowanym szlakiem. Stygmatyzacja leworęcznych była powszechna, zarówno w szkołach jak i w niektórych domach rodzinnych. Na szczęście, jak to często w życiu bywa, nauka obala stereotypy i odwraca pozorny defekt ogonem - dziś leworęczność to powód do dumy. Okazuje się bowiem, iż to nie leworęczni obarczeni są jakimś "defektem genetycznym", a to u większej części populacji rozwinął się dodatkowy "gen praworęczności". Jak donoszą najnowsze badania, osoby leworęczne charakteryzuje większa symetria ciała i organów wewnętrznych. Ma to swoje zastosowanie również w przypadku mózgu - obie półkule u osób leworęcznych są zbliżone do siebie wielkością i lepiej skomunikowane. Stąd też wysoki stopień kreatywności i nieszablonowego myślenia u leworęcznych!
Leworęczność zmusza mózg mańkutów to większej stymulacji i ćwiczeń, czego efektem jest bardziej chłonny umysł. Bogatsze słownictwo czy wręcz wyższy iloraz inteligencji niż u osób praworęcznych zdarza się u mańkutów statystycznie częściej. Leworęczni wiodą prym w zawodach wymagających elastyczności, takich jak zawody artystyczne, architektoniczne, muzyczne czy związane z polityką. Są też ogromnymi wrażliwcami, znacznie mocniej odbierającymi wszystkie stresory i bodźce zewnętrzne.
W przypadku dzieci, które nie mogą się zdecydować którą ręką wolą wykonywać daną aktywność, nie warto na siłę forsować praworęczności (lub leworęczności). Bywa, że wybrane czynności, np. pisanie idzie im lepiej lewą ręką, zaś trzymanie łyżki do zupy już prawą. Podążajmy za tym, gdyż używanie porówno każdej z rąk do różnych czynności manualnych to świetna gimnastyka dla mózgu. Podczas tego typu aktywności tworzą się kolejne i kolejne połączenia neuronów, które procentują w np. szybszym uczeniu się czy zdolnościach w zapamiętywaniu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.